1000328701 Gökhan0334 / 14 Mart 2019

Siemens müşteri memnuniyetsizliği

Siemens ile yaşadığım soruna hiçbir çare bulamadılar arkadaşlar ürünleri satana kadar ve garantisi bitene kadarmış. Müşteri memnuniyeti sıfır daha 3,5 yıllık makinemde paslanmalar başladı beni arayan yetkili bunun olabileceğini söylüyor bana ben daha önce 12 yıllık kullandığım farklı bir markada asla böyle bir paslanma olmadı ben dünya markası diye aldık bu ürünü ama hata yapmışız. Makine çok ses çıkartıyor diyorum yetkiliye bana 1250 TL'ye aldığım makineye 1050 TL masraf çıkartıyorlar insanla resmen dalga geçiyorlar. Dünyadaki büyük markalar müşteri memnuniyetine odaklıdır benim Apple marka telefonumun garantisi olmadığı halde telefonumun arızasını kendilerinden kaynaklandığını tespit ettiler ve ücretsiz değiştirdiler işte müşteri memnuniyeti Burdur arkadaşlar. Siemens te bu maalesef sıfır bir haftadır çok güçlük bir sorunu çözemediker çünkü garantisi yeni bittiği için garantisi olsa hemen hemen değişim yaparız dediler o yüzden Siemens alırken dikkat edin büyük marka olduğuna aldanmayın.


DİKKAT:  Şikayetin muhatabı kişi veya kuruluşların ÜCRETSİZ cevap hakkı vardır. Lütfen "sikayetim.com" ile iletişime geçiniz.


görüntüleme: 63

Konuyla ilgili yazışmalar


Üye Firma Temsilcisi: BSH 14 Mart 2019 tarihinde cevapladı

SİEMENS İletişim Merkezi
Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye'nin her yerinden, 444 66 88 Siemens Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.siemens-home.com'dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da siemensdestekmerkezi@bshg.com mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla,


görüntüleme: 63

Gönderen Bireysel Üye:
Gökhan0334

Olay Yeri