1000331512 mimarjinal / 11 Temmuz 2019

Peugeot 508 Mcp Robotize Şanzıman Arızası

2012 Peugeot 508 1.6 e-HDI auto6r araç sahibiyim. Aracın şanzıman arıza lambası kafasına göre yanıp sönüyor ve araç yolda giderken kendini boşa alarak kilitleniyor. Peugeot Türkiye Genel Merkeziyle sorunu paylaştım. Aracım tüm bakımlarının yapıldığını belirttim. Kısacası kurumsal bir marka olmalarına rağmen soruna sahiplik etmek istemiyorlar.


Konuştuğum Güner hanım çok nazik bir insan ama size bol miktarda hikaye anlatıyor. Servise giderek bol bol para harcayın a getiriyor muhabbeti... Aracın garantisi doldu biz yardımcı olamayız, başınızın çaresine bakın demek istiyor.
Aracın elektro -hidrolik debriyaj bilyesi nedeniyle arıza ışığı yaktığını servis kontrolünden öğrendim. Bu parça zamanla vites konumunu belirleyemediği için arıza ışığı yakıyor. Araçtaki zaman zaman ortaya çıkan vites sarsıntı ve de titreme gibi problemlerde bu parçanın vites konum sinyalini hassas bir şekilde vites kutusu beynine iletememesinden kaynaklanıyor. Servis size komple debriyaj set halinde değişecek diyor. Hatta koskoca bir yalanla parça ömrünü tamamladı diyerek sizi ikna ediyorlar. Birden muhabbet 5000 TL ile sonuçlanıyor.


Bu parçaları değiştirseniz dahi tekrar arıza ışığı yakma durumu var Çünkü ortada koskoca, bu parçanın mühendisliğinin hatalı olduğu gerçeği var. Bu benim tespitim. Tabi bu tespit adamların işine gelmiyor. Bu gerçeği servis sizinle paylaşmak istemiyor. Servis parçayı değiştirip parasını almaya bakıyor. Kısacası bu parça görevini yerine getiremiyor. Arızalı olduğu belirlenen servis tarafından sökülen bu parçanın bir mühendislik hatasını sizinle resimli bir şekilde anlatarak paylaşmak istiyorum.


1 numaralı resimden parçanın resmi mevcut parça hidrolik bilye vede bitişik bir adet konum sensöründen ibaret. 2 numaralı resimden parçanın konum sensörünü görüyorsunuz. İşte bütün sorun bu kısımda, 2 ve 3 numaralı resimde sensörün çalıştığı bölgede çok miktarda yabancı madde toz biriktiğini görüyorsunuz. (Debriyaj tozu), evet zurnanın zırt dediği 4. Fotoğraf. yakından bakarsanız Sensörün kızak seklinde çalıştığı boşlukta debriyaj tozlarının biriktiğini görüyoruz. Metal içerikli bu tozlar sensörün sağlıklı sinyal üretememesine sebep oluyor. Sonuç sensör kısmı toza karşı korunaklı üretilmemiş.
Yani bir MÜHENDİSLİK HATASI...
4 yıllık bir Peugeot kullanıcısı olarak Peugeot alırken bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim.


Konuyla ilgili ekler


1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg

DİKKAT:  Şikayetin muhatabı kişi veya kuruluşların ÜCRETSİZ cevap hakkı vardır. Lütfen "sikayetim.com" ile iletişime geçiniz.


görüntüleme: 83

Gönderen Bireysel Üye:
mimarjinal

Olay Yeri