1000287806 legendiero / 25 Aralık 2015

Cihaz Teslim Problemi

19 Aralık 'da Turkcell platinium ekibine cihaz teslim ettim. Gelen eleman mükemmeldi. Ancak iş telefonu teslim almaya gelince her şey değişti. Cihazımın 24.12 de platinium ekibine teslim edildiğini öğrendim ve randevu talep ettim. Cihazın teslimi için ilk 29/12 salı günü teslim edebileceklerini ilettiler. İtiraz edince cumartesi günü sabahın 8 inde sadece teslim yapabileceklerini başka bir çözüm sunamayacaklarını iletiler. Cihazımı kendim gelip teslim almak istediğimi iletince de bunun mümkün olmadığını ilettiler. Israrla telefondaki müşteri temsilcisi hiçbir şey yapamayacağını iletti. Bir cihazın teslim sürecinin bu kadar sıkıntılı olacağını bilseydim gerçekten asla bu servisi kullanmazdım.


DİKKAT:  Şikayetin muhatabı kişi veya kuruluşların ÜCRETSİZ cevap hakkı vardır. Lütfen "sikayetim.com" ile iletişime geçiniz.


görüntüleme: 487

Konuyla ilgili yazışmalar


Bireysel Üye: legendiero 28 Aralık 2015 tarihinde cevapladı

Bu konuşmaların ardından Cumartesi sabah 8 de teslimi kabul ettim. Ve ekip gelicek diye cumartesi sabahın 7 bucuğunda kalktım. Saat 8 oldu hiçkimse gelmedi.Daha sonra platinium servis ekibini aradım ve böyle bir randevunun sistemde görünmediğini ilettiler. Bende görüşmelerin dinlenmesini talep ettim. Telefon için bu esnada salı gününe tekrar randevu verdiler. Görüşmelerimiz dinlendi ve benim haklı olduğum ortaya çıktı.
Sadece size yaşattığımız durumdan dolayı üzüntü duyuyoruz diye bir mesaj geldi. Kimse aramadı bile. Ve neticesinde olan bana oldu. ben üzüldüm. Ben sinirlerimin bozulmasıyla kaldım .turkcell platinium sabahın 7 bucuğunda beni kaldırarak benimle resmen dalga gecti sanıyorum. ben boyle bir olayı turkcell e cidden yakıstıramadım. yapılan cok büyük bir ayıp. Kontratlarımın bittiği ilk gün de telefonumu taşıyacagım ve platium da yaşadığım bu skandalı herkese anlatacağım.


görüntüleme: 485
Üye Firma Temsilcisi: TURKCELL 12 Ocak 2016 tarihinde cevapladı

Değerli Müşterimiz,

Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz.

Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla,

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.


görüntüleme: 475
Üye Firma Temsilcisi: TURKCELL 12 Ocak 2016 tarihinde cevapladı

Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 29.12.2015 tarihinde bilgi verilmiştir.

Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla,

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.


görüntüleme: 475

Gönderen Bireysel Üye:
legendiero

Olay Yeri