1000291435 muratbeys / 06 Nisan 2016

Nemlendirme

42 senedir güvenerek ve inanarak kullandığımız arçelik ürünlerinden Ve garanti kapsamı içerisinde bir sıkıntı duymadığımız fakat Son 6,5 senelik no frost buzdolabı son 6 ay içerisinde ürünleri bozmaya ve nemlendirmeye başladı. Sadece birkaç kez eve gelen servis elemanlarının bile bilgisinde olan arıza nedense bir türlü bir tornavida vurulup açılmadan sadece testo sonuçlarına göre hareket edilerek gerek servis gerekse bölge servis temsilcisinin bile dolapta sıkıntı var demelerine rağmen 3 haftalık oyalanmama. Ve benim değişim talep etmeme rağmen niye ki garantisinin bitmesine 1,5 kalmış diye göz ardı edilerek arızalı dolabın tamirini üstlenmedi ve değişim talep etmeme rağmen değil ki değişimi sizi arayacağız demelerine rağmen artık aranmadık bile. Aklıma gelen budur ki garanti kapsamında bozulan ürünler göz ardı ediliyor gibi. Yani 7 yıl garanti de boş gibi. Arada bana söylenen tek şey dolabı fazla dolduruyor muşum. Bir türlü kafalarına ben 6,5 senedir bunu bu şekil kullanıyorum sıkıntı yoktu diye ama onlar bana günlük ihtiyacım kadar ürün koymamı tesviye ediyor. Günlük ürün koyacaksam ve 1 haftada ürünlerimi bozacaksa neden büyük dolap alıyor dünyanın parasını veriyorum.


DİKKAT:  Şikayetin muhatabı kişi veya kuruluşların ÜCRETSİZ cevap hakkı vardır. Lütfen "sikayetim.com" ile iletişime geçiniz.


görüntüleme: 622

Konuyla ilgili yazışmalar


Üye Firma Temsilcisi: Arçelik 06 Nisan 2016 tarihinde cevapladı

Değerli Müşterimiz,
Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.
Başvurunuzla ilgili olarak Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir.
Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle sosyalmedya@arcelik.com kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz.
Ayrıca tüm başvurularınız için Türkiye?nin her yerinden, 444 0 888 / 0850 210 08 88 Arçelik Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir.
Durumu bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz.
Arçelik A.Ş. Tüketici Hizmetleri
444 0 888 / 0850 210 08 88
www.arcelik.com.tr


görüntüleme: 620
Bireysel Üye: muratbeys 07 Nisan 2016 tarihinde cevapladı

Hiç bir şekilde ne olumlu nede olumsuz irtibata benimle geçilmiyor.Burada ki servislerde nedense benimle küs oldular.Niye ki kaliteli marka kaliteli personel dedik ya.Bekleniliyor 16 gün kaldı garantinin bitmesine yazıklar olsun.

görüntüleme: 600
Bireysel Üye: muratbeys 13 Nisan 2016 tarihinde cevapladı

Hiç bir şekilde sorunuma çözüm bulmayan ve daha çözüm yapılmadan sürekli teşekkür mesajı isteyen arçelik firmasını buradan kınıyorum.Benim yanıldığım gibi insanların ön yargılı olup arçelik gibi firmalara güvenmemelerini istiyorum.

görüntüleme: 586

Gönderen Bireysel Üye:
muratbeys

Olay Yeri