1000292961 Murat Gençel / 23 Mayıs 2016

Çamaşır makinesi arıza

2014 yılının sonunda paket halinde almış olduğum beyaz eşyaya müdahil olan çamaşır makinesi 4. sefer aynı hataya maruz kalarak ekran kartını yaktı. Müşteri hizmetlerini arayıp makinede bir problem olduğunu düşündüğümü anlattım. İlk seferinde akım korumalı priz alıp kullanmamı tavsiye ettiler, kullandım sıkıntı yineledi (o dönemde Esenyurt'ta oturuyorum, gelen voltajda herhangi bir problem yok) neyse tekrar bir servis yazdırdım yine değişim yaptılar. O esnada Beyoğlu'na taşındım ve sıkıntı yineledi. Gelen voltajın düşük olduğunu ve makinede problem olmadığını bundan sonrasında aynı sıkıntı yinelerse parça masrafını benden alacaklarını söylediler. Ve yaklaşık 10-15 gün önce aynı sıkıntı tekrardan oluştu. Gelip baktılar yine 10-15 gün beklettiler ve 150 TL parça masrafı çıkarttılar. Evde bunun haricinde 3 cihaz daha var bunlarda sıkıntı yaşamıyorum, bu problemin çözülmesini talep ediyorum.


DİKKAT:  Şikayetin muhatabı kişi veya kuruluşların ÜCRETSİZ cevap hakkı vardır. Lütfen "sikayetim.com" ile iletişime geçiniz.


görüntüleme: 653

Konuyla ilgili yazışmalar


Üye Firma Temsilcisi: indesit 30 Mayıs 2016 tarihinde cevapladı

Değerli Müşterimiz;

Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz ve bizim için çok değerli olan önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz.
Müşteri hizmetleri yetkilimiz konuyu araştırarak en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir.

Ürün veya hizmetlerimiz ile alakalı her türlü bilgi,öneri ve taleplerinizi service.tr@indesit.com üzerinden ya da 444 50 10 üzerinden bizlere iletmenizi rica ederiz.

Saygılarımızla,
Indesit / Hotpoint-Ariston Müşteri Hizmetleri


görüntüleme: 651

Gönderen Bireysel Üye:
Murat Gençel

Olay Yeri