1000303789 erdincsevim / 08 Şubat 2017

Bosch

Merhabalar bir sürü para verip ısıya dayanıklı diye satın aldığım henüz 1 aylık BOSCH CAM SERAMİK SET ÜSTÜ OCAK üstündeki cam ısıya dayanıklı fakat kontrol düğmeleri teker teker yanmaya erimeye başladı. Servis çağırdık..kullanıcı hatası değil bu deyip fotoğraflarını çektiler. Daha sonra BOSCH merkezden arayarak komik bir söylemde bulundular. HADDİNDEN BÜYÜK TENCERE kullanmışsınız ! KULLANICI HATASI !! Ne sanıyorlar lokanta işlettiğimizi mi? ya da üstünde çamaşır kazanı kaynadığını mı? Fotoğraflara bakarak bu teşhisi koymuşlar. Nasıl bilebildiler ise. Bir diğer sıkıntı Nasıl bir tencere kullanmak gerekiyor?? düğmeler yanmasın erimesin diye.Ne para iadesine nede ürün değişimine yanaşmadılar. Ürünü doğru dürüst görmeden ve ayrıca servisin kullanıcı hatası değil dediği bu ürün günden güne gözlerimin önünde eriyerek gidiyor. Yasal işlemlere başlamak şart oldu.


DİKKAT:  Şikayetin muhatabı kişi veya kuruluşların ÜCRETSİZ cevap hakkı vardır. Lütfen "sikayetim.com" ile iletişime geçiniz.


görüntüleme: 443

Konuyla ilgili yazışmalar


Üye Firma Temsilcisi: BSH 13 Şubat 2017 tarihinde cevapladı

Değerli Müşterimiz,

Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz.
Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir.
Tüm başvurularınız için Türkiye?nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir.
Ayrıca www.bosch-home.com?dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da boschdestekmerkezi@bshg.com mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir.
Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.
Saygılarımızla,

BOSCH İletişim Merkezi


görüntüleme: 443

Gönderen Bireysel Üye:
erdincsevim

Olay Yeri