1000311267 mehmetmc / 26 Ağustos 2017

Defolu sifir urun

Uğurdan derin dondurucu aldım ancak bana gelen ürün aldığım ürün değil başka bir ürün geldi aldığım ürün (ued410) gelen ürün (ucf410) sözde aynıymış halbuki internet sitesinde bile bu ürünü silmişler yani eski ürün göndermişler servis gittikten sonra detaylı bir inceleme yaparken altının komple çizilmiş paslanmış olduğunu gördüm hemen müşteri hizmetlerini aradım şikayetimi sövledim aldığım cevap özür dileriz değiştirelim demek yerine servis göndereceklerini sövlediler. Sıfır ürün teslim olalı bir saat bile olmamış piriz e bile takılmamış ama ürün defolu belkide kullanilmis bir urun çıkıyor göreceğiz bakalım ne yapacaklar.


DİKKAT:  Şikayetin muhatabı kişi veya kuruluşların ÜCRETSİZ cevap hakkı vardır. Lütfen "sikayetim.com" ile iletişime geçiniz.


görüntüleme: 696

Konuyla ilgili yazışmalar


Üye Firma Temsilcisi: UgurSogutma 28 Ağustos 2017 tarihinde cevapladı

Değerli Müşterimiz,
Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.
Başvurunuzla ilgili olarak Çağrı Merkezimiz sizinle irtibata geçecektir.
Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle www.ugur.com.tr kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz.
Ayrıca tüm başvurularınız için Türkiye'nin her yerinden, 444 84 87 Uğur Soğutma Çağrı Merkezimiz mesai saatleri içerisinde sizlerin hizmetindedir.
Durumu bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz.
Uğur Soğutma A.Ş. Tüketici Hizmetleri
444 84 87


görüntüleme: 696
Bireysel Üye: mehmetmc 29 Ağustos 2017 tarihinde cevapladı

Evet derin dondurucu almak isteyen tüm tanıdıklara eğer bol vaktiniz varsa, paranızla rezil olmak istiyor iseniz, emeğinizi çöpe atmak istiyor iseniz kesinlikle Uğur alın tavsiyesinde bulunuyorum. Evet konuyu kısaca özetleyecek olursak, ne Uğur müşteri hizmetleri, ne de Uğur servisi defalarca aramama rağmen sorunun çözümü için hiçbir adım atmadılar. Deyim yerinde ise kılları bile kıpırdamadı. Allah tan ürünü aldığımız firma olan pişkinler ticaretteki arkadaşlar helal süt emmış olacaklarki Allah kendilerinden bin kere razı olsun ürünü iade etmek için aradığımda sorunun çözümü için yardımcı oldular üstelik kendi şahsi araçlarıyla. Tabi burada bütün Uğur müşterilerini ilgilendiren bir gerçeğede şahit olduk bütün Uğur derin dondurucuların altı çizik, üstelik bunu Uğur servisi bizzat kendisi sovledi.

görüntüleme: 694
Bireysel Üye: mehmetmc 18 Aralık 2017 tarihinde cevapladı

is isten gecti ama simdi farkina vardim ugur guya beni aramismis kesinlikle bovle bir sey yok ugur beni hic aramadi anlasilan kendilerini sorun cozen bir firma gibi gosteriyorlar.

görüntüleme: 590

Gönderen Bireysel Üye:
mehmetmc

Olay Yeri