1000315566 DJBERKAY / 18 Aralık 2017

Şikayetim Var

Yaklaşık 20 gün önce Aydın Siemens bayisinden DW15700/04 su sebili aldım. Su sebilini aldığım günden bugüne dek adeta çalışmaması için dua eder oldum. Çünkü su sebili içerisindeki su zaman zaman doğal olarak sıcaklık değeri düştüğünde çalışıyor ve bu çalışma esnasında o kadar ince bir tiz ses çıkartıyor ki evin her odasından bu ses duyuluyor ve aşırı rahatsız edici bir ses. Motor sesinden bahsetmiyorum çıkan ince tiz sesten bahsediyorum. Defalarca kamera kaydına aldım. Siemens yetkilisi XX arayacaktı halen kendisinin aramasını bekliyorum. XX görüştük geri dönüş yapılacağı söylendi arayan olmadı. Ben bu su sebiline 900 TL verdim vermez olaydım O kadar yıldır başka marka su sebili kullandım sorun yaşamadım. Su sebilimin değiştirilmesini ya da iadesini ısrarla talep ediyorum. Yetkililerin ilgisizliği kurumsal firmanın adını karalıyor.Bu kadar zor mu bir yetkilinin arayıp evet sizin ücretinizi iade ediyoruz yada üretim hatası olmayan başka bir ürün veriyoruz demesi?10 gündür yetkililer telefonlara çıkmadıkları gibi aramıyorlar geri dönüş yapmıyorlar.


DİKKAT:  Şikayetin muhatabı kişi veya kuruluşların ÜCRETSİZ cevap hakkı vardır. Lütfen "sikayetim.com" ile iletişime geçiniz.


görüntüleme: 352

Konuyla ilgili yazışmalar


Üye Firma Temsilcisi: BSH 19 Aralık 2017 tarihinde cevapladı

Değerli Müşterimiz,

Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz.
Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir.
Tüm başvurularınız için Türkiye?nin her yerinden, 444 66 88 Siemens Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir.
Ayrıca www.siemens-home.com?dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da siemensdestekmerkezi@bshg.com mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir.
Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.
Saygılarımızla,

SIEMENS İletişim Merkezi


görüntüleme: 352

Gönderen Bireysel Üye:
DJBERKAY

Olay Yeri