1000326025 mistik / 19 Kasım 2018

Bosch

Bosch marka fırınım bozuldugu ıcın servis cagırdım geldiker yapdılar. Bu arada fırında olusan yag lekelerı icin urun sattılar. Bununla 3 -4 saat beklettikden sonra cıkacagını 1-2 kere tekrarlamamı soylediler. Ben 2 gun verdikler malzeme ile beklettim sonra tekrar tekrarladım.Hic cıkarmadı Sonra piyasadan 10 liraya aldıgım yag cozucuyle cıkardım urunden memnun kalmadıgımı belirttim geri vermek istedigimi soyledım Bunun mumkun olmadıgını soylediler Buyuk bır fırmanın tuketıcı haklarına saygı gostermemesi cok ilginc 1 hafta vazgecme hakkım olmalı 150 lirayı cope attım.


DİKKAT:  Şikayetin muhatabı kişi veya kuruluşların ÜCRETSİZ cevap hakkı vardır. Lütfen "sikayetim.com" ile iletişime geçiniz.


görüntüleme: 125

Konuyla ilgili yazışmalar


Üye Firma Temsilcisi: BSH 20 Kasım 2018 tarihinde cevapladı

BOSCH İletişim Merkezi
Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Yetkilimiz başvurunuzla ilgili en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız için Türkiye'nin her yerinden, 444 63 33 Bosch Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Ayrıca www.bosch-home.com'dan Müşteri Hizmetleri sayfamıza ya da boschdestekmerkezi@bshg.com mail adresimizden bize ulaştığınız takdirde sizinle derhal irtibata geçilecektir. Markamıza karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Saygılarımızla,


görüntüleme: 121
Bireysel Üye: mistik 30 Kasım 2018 tarihinde cevapladı

Bosch un sattıgı fırın temizleme urunumle ilgili gerı donus yapıldı.Niye yapıldı anlamis degilim urun kullanıldıgı icin iade alamayacaklarını soylediler. Urunu denemeden nasıl anlayacaklardı. Almanya da boyle bırsey yapabiliyorlarmı acaba . Her marka her urun begenmedigin zaman sorgusuz sualsız iade olabiliyor. Bosch Turkiye de tuketıcı haklarının olmadıgını mı dusunuyor. Hakkımı aramaya devam edecegim kimseye boschun urunlerini tavsiye etmiyorum.

görüntüleme: 109

Gönderen Bireysel Üye:
mistik

Olay Yeri