1000332998 dtturca / 14 Eylül 2019

AYAKKABI DÜNYASININ ÇİRKİN PAZARLAMA STRATEJİSİ

Bugün İzmir Gaziemir Optimum AVM'deki Ayakkabı Dünyası mağazasında iki ayakkabı beğendim. Birinin fiyatı 199.99 TL, diğerininki ise 239,99 TL idi. Görevli çocuk 200 TL'lik alıma bir sonraki alış-verişte kullanmak üzere 50 TL hediye çeki verdiklerini, her iki ayakkabıyı birlikte alırsam bu çeki ikinci alışveriş gibi değerlendirip hemen indirim olarak yansıtabileceklerini söyledi. (Toplam miktar 440 TL olduğu için) Kabul ettim ve kasaya ödeme için gittim. Bir kasa çalışıyor ve sıra bir türlü ilerlemiyor. Elinde bebeği olan bayanlar, yaşlılar beklemekte. Ne olduğunu anlamak için kasaya yanaşınca gördüm ki ödeme almadan önce kasada çorap, ayakkabı cilası, parlatıcı sünger gibi ürünleri satmaya çalışıyorlar. Bunun nedeni olarak müşterilere 50 TL çek alabilmeleri için 199,99 TL gibi tutarları güya 200 Tl'ye tamamlatmak olduğunu söylüyorlar.
Bunun için de tabii ki 0,01 kr...'luk ürün olmayacağından daha fazla fiyatlarla başka ürün almaya zorlamak. Bunu yapmayan müşteriye aldığı ürün etiketi 0,01 kr... Eksik diye 50 TL çek vermiyorlar.
Benim iki ayakkabı alıp 440 Tl gibi kampanyanın çok üstünde harcamam olmasına rağmen 50 Tl'yi kullanabilmem için isteğim dışında bana da çorap sattılar. Kasada "199,99 Tl etiket fiyatı yerine 200 TL kesmeyi de kabul etmediler. Yani illa başka ürün satın alacakmışım. Bunun yanlışlığını söyleyince "istemiyorsanız kampanyadan faydalanmayın! " gibi ukalaca bir cevap aldım. Etikete 0,01 kr... Eksik yazıp "aldığınız ürün 200 TL değil tamamlamak için bir ürün daha alın" demek müşterinin aklıyla dalga geçip şark kurnazlığı yapmak üzere küçük hesaplar peşinde koşmaktan başka bir şey değildir. Etikete 200 Tl yazmaktan kaçınarak 199,99 Tl yazarak kampanya için yeterli fiyat değil demek müşteriyle dalga geçmektir. Ayrıca tek kasanın çalıştığı bir anda bu yüzden insanları gereksizce bekletmek; "bu yaptığınız yanlış, müşteriyi enayi yerine koymayın" denilince de "isterseniz vazgeçin isterseniz şikayetinizi 0800'lü hatta iletin" yaklaşımı Ayakkabı Dünyası'na yakışmadı. Bu mağazaların küçük hesap peşinde olmalarını Kınıyorum ve hiç kimseye bu markadan alışveriş yapmayı tavsiye etmiyorum. Ben de bir daha buradan alışveriş etmem, belki müşteri kaybettikçe küçük hesap yapmaktan vazgeçerler. İlgili ve yetkililerin bilgisine.DİKKAT:  Şikayetin muhatabı kişi veya kuruluşların ÜCRETSİZ cevap hakkı vardır. Lütfen "sikayetim.com" ile iletişime geçiniz.


görüntüleme: 458

Gönderen Bireysel Üye:
dtturca

Olay Yeri