1000335733 TCANSEV / 17 Şubat 2020

Baymak Garanti

BAYMAK AQUA LCD Termosifon satın aldım.
17.03.2018 tarihinde Didim Akbük?teki yazlığımda Güneş Enerjisi ile çalışan sıcak su sıstemine yedek olarak bağlandı. Yani, sadece güneş yokken kullanıldı. Toplam net kullanım süresini hesaplarsanız bir kaç ayı geçmez. Zaten kışın yazlıkta kimse yok.
Garanti süresi içinde termosifon arızalandı. Baymakın gönderdiği yetkili servis, ?Genel Müdürlükle konuştum, siz çok kireçli su kullanmışsınız, bu nedenle ısıtıcılar kireçlenmiş, ayrıca su damlamış, elektronik kart yanmış ve LCD panel nemlenmiş. Hepsinin değişmesi lazım ve siz kusurlu olduğunuz için garantiye girmez 675 TL tamir ücreti ödeyeceksiniz? dedi.
Termosifonu satın alırken.30TL Kargo ücreti dahil 673TL ödedim. Fatura ektedir.. Yani, garanti süresi içinde istenen tamir parası cihaz bedelinden fazla
Termosifon herkesin kullandığı şebeke suyunu kullanıyor. Yani, ekstra kireçli bir su yok. Cihazın su kaçırarak elektronik kartları yakması ve LCD Panelin nemlenmesiyle kireçli suyun alakası yok; bu sadece BAYMAK firmasının kullandığı malzemeninin kalitesine bağlı. Bölgede herkeste benzeri cihazlar var ancak hiç kimsede bu problem yok.
Baymak?ın bu arızayı Garanti kapsamında en kısa zamanda bedelsiz olarak onarmasını veya cihaz bedelini iade etmesini talep ediyorum.


Konuyla ilgili ekler


MONTAJ.jpg BAYMAK FATURA.JPG

DİKKAT:  Şikayetin muhatabı kişi veya kuruluşların ÜCRETSİZ cevap hakkı vardır. Lütfen "sikayetim.com" ile iletişime geçiniz.


görüntüleme: 32

Konuyla ilgili yazışmalar


Bireysel Üye: TCANSEV 21 Şubat 2020 tarihinde cevapladı

Baymak gecikmeli de olsa sorunumu halletti. Baymak'a teşekkür ederim.

görüntüleme: 19

Gönderen Bireysel Üye:
TCANSEV

Olay Yeri