1000341794 CESUR ASLAN / 04 Ocak 2022

Chima Ürünleri Kalitesiz (Kaşe Kabanda Kabarma)

Merhaba,
İsmim Cesur Aslan.
Eşim için 07.11.2021 tarihinde Ankara Antares Chima mağazasından kışın soğuk günlerinde giymesi için eşime kaşe kaban satın aldık. Kabanı alırken de satış sorumlusu Aslı Hanım? a daha önce yaşadığımız kabarma sorunundan bahsettik. Bunun üzerine Aslı Hanım bu kaban kumaşının polyesterden yapıldığını ve kesinlikle kabarma yapmayacağını sözlü olarak taahhüt etmiştir. Eşim, kabanı aralıklı olarak yaklaşık üç hafta kadar kullandıktan sonra kabanın heryerinde tüylenmeler başladı. 01.12.2021 tarihinde biz aynı mağazaya incelenmesi için ürünü teslim ettik. Yaklaşık 21 gün sonra bizim aramamız üzerine geri dönüş yaptılar.
22.12.2021 de aynı mağazadan incelemeden dönen ürünü teslim almaya gittik. Ürün incelemesinden gelen yazılı açıklamada ?Ürünün dış sürtünme ve elektriklenmeye bağlı olarak dış etkenlere bağlı tüylendiğini? belirten geçiştirilmiş bir firma cevabıyla karşılaştık. Ürün üzerinde sadece temizleme yapılıp geri gönderilmiştir.
Gittiğimizde satın aldığımız günkü kadar yoğunluk vardı. Satın alma esnasında o yoğunluğuna rağmen satış elemanına destek veren mağaza sorumlusu Merve Hanım, ayıplı olarak gördüğüm, incelemeden gelen ürün için aynı ilgiyi bizlere göstermedi. İlgisizliğinin üzerine, ürünü alırken verdikleri taahhütü hatırlattığımda, işinin yoğun olduğunu, olayı uzattığımızı söyleyerek, saygı sınırları içinde konuşurken, şahsım kendisine herhangi bir hakaret etmememe rağmen bana ?Terbiyesizlik yapmayın? diyerek hakaret etmiştir. Kendim de bir satış sonrası çalışanı olarak, karşımdaki müşterimle tartışmamız her ne raddeye varırsa varsın bu denli bir hakaret etmemem, çalışma hayatımın verdiği tecrübe ve aldığım eğitimler sayesinde bir prensip haline gelmiştir.
Chima gibi bir zincir mağazanın ürünlerinin arkasında durmamakla müşteri odaklı çalışmadığının kanaatine vardım. İade teslim sonrası, sorunumun çözülmediği gibi mağazadan da mutsuz ve sinirlerim altüst olmuş bir şekilde ayrıldım.
Ayıplı olarak incelemeden gelen ürün bir haftada kadar kullanımda tekrar tüylenmeye başlamıştır. Sanırım sürtünme ortamı olmayan, uzayda giyilmesi gereken bir ürün üretmişler.
Tanıdığım kişilere kesinlikle Chima markasını önermeyeceğim, alacakları varsa da vazgeçmeleri için çaba göstereceğim.


Konuyla ilgili ekler


249ae692-c349-4796-84a7-2eedb8e5137b.jpg

DİKKAT:  Şikayetin muhatabı kişi veya kuruluşların ÜCRETSİZ cevap hakkı vardır. Lütfen "sikayetim.com" ile iletişime geçiniz.


görüntüleme: 124

Gönderen Bireysel Üye:
CESUR ASLAN

Olay Yeri